Šípky v čaji, kráľovné vitamínu C a železa

Šípky – kráľovné vitamínu C a železa

Príjemná kvetinová chuť s jemne sladkastým podtónom, na konci s kyslým akcentom. Áno, správne! Hovoríme o šípkach - lesklých červených plodoch Ruže šípovej, ktoré sú takmer v celej Európe. Poďme si o ich benefitoch povedať viac.

 Kde sa tu u nás vzali šípky?

Ruža šípová je pôvodom z Európy, západnej a strednej Ázie a severnej Afriky. Už po tisícročia je veľmi cenená v mnohých kultúrach. Existuje množstvo odkazov na plody šípky v holistických liečebných systémoch, od tibetskej medicíny až po ajurvédu, ako aj v rukopisoch slávneho perzského filozofa a lekára Avicennu. V priebehu 15.st Európania predstavili šípky Američanom, južnej Austrálii, Novému Zélandu a južnej Afrike, kde sa rýchlo rozšírili a teraz rastú už aj v divočine.

 AdobeStock_57037406

Mýty a Legendy

Predstavte si, že archeologické nálezy potvrdili, že spolu s černicami sa šípky jedli už 2 000 rokov pred naším letopočtom. Znie to neuveriteľne, ale je to fakt. Ďalšou zaujímavosťou je, že ker, z ktorého šípky rastú, sa nazýva v preklade aj “psia ruža”. Údajne sa tak nazýva kvôli dávnemu presvedčeniu Rimanov, že po uhryznutí besným psom by sa mali jesť šípky a to vás ochráni pred besnotou.

Mnoho ľudí si nesprávne myslí, že pomaranče a citróny sú najlepšími zdrojmi vitamínu C. Pravdou však je, že šípky sú oveľa bohatšie na vitamín C. Čerstvé šípky obsahujú vysoké množstvo vitamínu C (kyselina askorbová), vo vode rozpustnej živiny, ktorá nielen podporuje tvorbu kolagénu a urýchľuje hojenie rán, ale tiež chráni pred chorobami vďaka posilneniu imunitného systému. Sú plné základných nutričných živín a obsahujú vynikajúce množstvo vlákniny, ktorá podporuje trávenie a zdravú črevnú flóru.

 

AdobeStock_293651546

Vedeli ste, že množstvo vitamínu C v čerstvých šípkach je vyšší ako sa zistil u u pomarančov?

Zdvíhate železá, ale stále máte málo železa?

S benefitmi šípok sme ani zďaleka neskončili! Šípky zlepšujú krvotvorbu a cirkuláciu krvi. Je to vďaka obsahu železa. Čaj zo šípok podporuje trávenie, pomáha detoxikovať pečeň a obličky. Vďaka minerálom je čaj s obsahom šípok skvelým prostriedkom, ako bojovať proti únave a zlepšiť si tak celkovú duševnú pohodu a vitalitu. Dúfame, že medzičasom už popíjaš svoju šálku čaju. :)

Všetky dámy určite potešia protizápalové účinky šípkového čaju na pokožku. Šípky urýchľujú hojenie kožných zápalov a ekzémov. Navyše podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva a zlepšujú kvalitu nechtov a vlasov.

Antioxidanty? Tie chceme všetci!

Sú to práve antioxidanty, ktoré dokážu v našom organizme vyrovnávať  vplyvy škodlivých faktorov, ako sú napríklad tie, ktoré vznikli v dôsledku oxidačného stresu. Ak si chceme udržať pevné zdravie, mali by sme sa snažiť o konzumáciu potravín alebo nápojov bohatých na antioxidanty. Skvelým zdrojom antioxidantov sú aj šípky. V štúdii o obsahu antioxidantov v šiestich ovocných extraktoch sa zistilo, že šípka má najvyššiu antioxidačnú kapacitu. Obsahuje tiež vysoké množstvom polyfenolov, karotenoidov, vitamínov C i E. Najvyššie množstvo antioxidantov obsiahneme v čerstvých šípkach a o niečo menej je to v šípkach sušených. Ideálne, ak budete kombinovať čaj z čerstvých šípok a čaj zo sušených.

 

AdobeStock_464946917

Vedeli ste, že množstvo antioxidantov v šípkach sa môže líšiť v závislosti od druhu rastliny, času zberu a nadmorskej výšky, v ktorej bola rastlina pestovaná?

Je zaujímavé, že rastliny z vyšších nadmorských výšok majú tendenciu mať vyššie hladiny antioxidantov?

 Silná imunita na jeseň

 Ukázalo sa, že šípkové výrobky majú silné protizápalové účinky. Je to spojené so skupinou zlúčenín nachádzajúcich sa v šípkach, nazývaných galaktolipidy (hlavné typy tukov v bunkových membránach). Ukázalo sa, že tieto zlúčeniny nevykazujú rovnaké vedľajšie účinky ako iné lieky, ktoré sa bežne používajú proti zápalom.

Konzumáciou týchto chutných červených plodov posilnítš imunitu, prečistíš a posilníš obličky a močové cesty, pomôžu ti  predchádzať únave a dopĺňajú vitamín C potrebný v chrípkovom období.

Šípkový čaj sa oplatí popíjať minimálne počas zimného obdobia. Ak sa budeš chcieť zásobiť vitamínom C, neváhaj a vyskúšaj naše čaje, ktoré obsahujú šípky. Sú to Kamilkové nebo, Chvíľka šťastia, Moja láska, Sladká pusa, Šťastné ovocie či Vtedy v Mexiku, ktoré ťa privedie naspäť do horúceho leta a mexickej pohody. Nielenže posilníš imunitu, ale aj si pochutíš, pretože naše zmesi sú dokonale chuťovo vyladené a nudiť ťa určite nebudú.

 

 

Tovar.sk - porovnanie cien Pricemania.sk – Porovnanie cien

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie