Čarovné kamilky

Čarovné kamilky

 Kamilka, harmanček, rumanček, či labutia bylina - všetky tieto názvy patria Rumančeku kamilkovému. Je to jedna zo základných liečivých bylín, ktorá by nemala chýbať ani u teba v domácnosti. Táto úžasná bylina má pôvod v Ázii, Európe, Austrálii a Severnej Amerike a kvitne počas prvých letných mesiacov. Kamilka obsahuje látku chamazulén, ktorá je jej aromatickou chemickou zložkou dodávajúcou silici modrú farbu. 

 Ak sa cítiš prepracovaný alebo si prechladnutý, priprav si kamilkový čaj, nadýchni sa tej úžasnej kvetinovej vône a uvidíš, že všetky nepríjemnosti pominú po prvom odchlipnutí si z tohto zázraku. Kamilkový čaj je populárnym nápojom po celom svete, avšak na rozdiel od iných rastlín, jeho účinky siahajú od zdravotných benefitov až po blahodárne účinky pre pleť. Výhody harmančekového čaju sú naozaj bohaté. Poď sa pozrieť na to, prečo ho musíš mať doma aj ty.

 AdobeStock_281798157_1

  1. Zlepšuje spánok a lieči nespavosť

 Kamilkový čaj dokáže upokojiť celý nervový systém a tým zlepšuje tvoj spánok. Neobsahuje žiadny kofeín a tak je ideálnym nápojom aj tesne pred zaľahnutím do postele. Má utišujúce účinky a vyvoláva ospanlivosť. Čím to je spôsobené? Pravdepodobne jeho sedatívne pôsobenie. Jeden japonský výskum objavil, že pri testovaní potkanov s narušeným spánkom, harmanček pôsobil ako sedatívum, ktoré im pomáhalo zaspať.

 Nemusíš sa však báť, že by si mal cez deň po vypití harmančekového čaju sklony ku spánku. :) Upokojujúci účinok ti však neprinesie počas dňa, ale až večer, keď sa interaguje s hormónmi, ktoré pracujú v noci najviac a ty pociťuješ ospalosť. Naopak, počas dňa ti prinášajú život bez stresu. Ak si alergik, dôležitá informácie pre teba. Keďže kamilky majú protizápalové účinky a tým podporujú spánok, zmierňujú opuchy spôsobené alergiami.

 AdobeStock_41644613 

  1. Posilňuje imunitu

 Mnoho štúdií preukázalo, že kamilkový čaj nielenže vykopne z tvojho tela choroby, ale tiež pôsobí ako skvelá prevencia. Ničí jedovaté produkty látkovej výmeny mikroorganizmov ako sú stafylokoky či streptokoky. Bojuje proti škodlivým baktériám a má schopnosť posilniť tvoj imunitný systém. 

  1. Pomáha pri prechladnutí

 Si prechladnutý? Jeden z najlepších benefitov kamilky je, že je veľmi účinná pri prechladnutí. Uvar si kamilkový čaj a nechaj ho pôsobiť na tvoje telo. Môžeš tiež skúsiť vdychovať paru z kamilkového čaju, čo dokáže zmierniť upchatie nosa, výtok z nosa a bolesť hrdla. Antibakteriálne účinky harmančekového čaju môžu pomôcť pri prevencii a liečbe prechladnutia a zároveň bránia chorobám bakteriálneho pôvodu a infekciám. Podporuje zdravie dýchacích ciest a napomáha ľahšiemu odstraňovaniu kašľa či hlienov.

 foto18 joga

  1. Upokojuje bolesť brucha

 Čaj z kamilky je považovaný za účinný liek pri tráviacich problémoch a používa sa na liečbu rôznych gastrointestinálnych porúch vrátane plynatosti, zažívacích ťažkostí, hnačiek, anorexie, žalúdočných vredov, nevoľnosti a zvracania.

  1. Uvoľňuje svalové kŕče a menštruačné bolesti

 Dámy, zbystrite! Z viacerých štúdií sa zistilo, že kamilkový čaj má schopnosť zmierňovať bolestivé kŕče a pomáha pri nepravidelnej menštruácii. Pomáha znižovať produkciu látok podobné hormónom, ktoré sú hlavnými spúšťačmi zápalov a bolestí.

 AdobeStock_279842562

  1. Znižuje stres

Neradi to hovoríme, ale dnešný rušný chaotický svet v nás všetkých vyvoláva čoraz väčšie pocity úzkosti a stresu. Ako sme už spomínali v prvom bode, čaj z harmančeka pôsobí ako účinné prírodné sedatívum. Vďaka tomu podporuje celkové psychické uvoľnenie organizmu a prináša aj rýchlu úľavu od migrén a bolestí hlavy. Už po polhodinke sa prejavia jeho účinky, takže ak začneš deň s harmančekovým čajom, bude ťa udržiavať pred negatívnymi účinkami po celý deň.

  1. Pomáha pri spálení slnkom

 Škodlivé ultrafialové (UV) lúče slnka môžu tvojej pokožke spôsobiť rôzne problémy. Harmančekový čaj je známy pre svoje antioxidačné, upokojujúce a protizápalové vlastnosti. Skús čaj uvariť, nechaj ho poriadne vychladnúť, namočiť do neho uterák a potom priložiť na spálené miesto. Opakuj 3-krát denne, výsledok bude určite lepší ako pri použití telového mlieka po opaľovaní.

Kamilkový výluh vám pomôže aj s ekzémami, vyrážkami a zápalmi pokožky. Zmierňuje pocit svrbenia a zabraňuje bakteriálnej infekcii. Obklady sú vhodné na zle hojace alebo hnisavé rany.

 AdobeStock_213647339

 Ako si správne pripraviť kamilkový čaj?

 Ak chceš aj ty vyskúšať “kúru” pomocou kamilky, nie je nad čím ďalej uvažovať. Pripravuje sa veľmi jednoducho: jedna čajová lyžička sa zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať 15 minút. Po precedení sa pije po dúškoch. Kamilkový čaj si môžeš bežne dopriať i niekoľkokrát týždenne, no pri zdravotných ťažkostiach je vhodné vypiť denne 2 až 3 šálky. Takýto výluh je dokonca vhodný aj na vonkajšie použitie.

  Harmančekový čaj sa v ľudovom liečiteľstve používa už tisíce rokov, často s povzbudzujúcimi výsledkami. Stále však zostáva doplnkom a nie liekom.

Harmanček je nezvyčajný v tom, že so svojimi účinkami zotrváva v telesnom systéme celkom dlho. Dokonca aj pár týždňov. Je to naozaj zázračná bylina so širokou škálou využitia, ktorá si určite nájde miesto aj u teba v kuchyni. :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tovar.sk - porovnanie cien Pricemania.sk – Porovnanie cien